بلاگ

توصیه‌هایی که کرونا را از دانشجویان دور می‌کند

پس از شیوع کرونا در ایران بنابر تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا دانشگاه‌ها و مدارس تعطیل شدند تا آموزش دانش آموزان و دانشجویان به صورت مجازی ادامه پیدا کند، بسیاری از کلاس‌های درس به صورت مجازی برگزار شد و دانشجویان این بار کلاس درس در منزل و از راه دور را تجربه کردند.

17 خرداد ماه پس از 115 روز، دانشگاه ها مجدد به صورت حضوری شروع به کار کردند و همه ما موظف هستیم که برای حفظ سلامت خود و سایرین، بهداشت فردی و اجتماعی را رعایت کنیم.

 

بهداشت فردی، وظیفه اجتماعی

حتماً در محیط دانشکده، سر کلاس و در پاویون و کتابخانه ماسک بزنید، دست‌ها را مرتباً با آب و صابون حداقل به مدت حداقل ۲۰ ثانیه بشویید. از لمس چشم، دهان و بینی خودداری کنید و بدانید که کوتاه بودن ناخن از ضروریات رعایت بهداشت فردی هست حتما رعایت کنید.هنگام عطسه یا سرفه کردن از دستمال‌کاغذی استفاده کنید. در صورت نداشتن دستمال، از روش‌هایی مانند عطسه یا سرفه در آرنج و سپس شستن دست‌ها استفاده کنید.

از فنجان، وسایل غذا و نوشیدنی شخصی استفاده کنید. برای نوشیدن آب آشامیدنی ترجیحاً از آب آشامیدنی بسته‌بندی استفاده شود.

از خودکار، قلم، موس و کیبورد اختصاصی و شخصی استفاده کنید. از در دست داشتن ساعت، دستنبد، انگشتر و هرگونه زیورآلات اجتناب کنید. جهت کاستن از تماس مستقیم دست‌ها با در و دستگیره‌ها، درب‌ها را به حالت نیمه‌باز نگهدارید.

قبل از شروع به کار در پاویون و کتابخانه و کلاس با محلول ضدعفونی‌کننده سطح میز را تمیز کرده و دستمال را دور بیندازید. بهتر است برای تمیز کردن سطوح از دستمال یک‌بارمصرف استفاده کنید. از دستمال مشترک برای تمیز کردن میز و صندلی و سایر وسایل استفاده نکنید.

پس از پایان کار و تصمیم به ترک دانشکده، سطح لپ تاپ و گوشی موبایل خود را ضدعفونی کنید و سپس دست هایتان را بشویید. در صورت در دسترس نبودن سطل درب دار، دستکش و دستمال و ماسک استفاده‌شده را در کیسه پلاستیکی گذاشته، گره‌زده و در سطل زباله بیاندازید.

هرگونه خوردن و آشامیدن در نمازخانه ممنوع است. در نمازخانه از مهر و سجاده شخصی استفاده شود. در نمازخانه از چادر مشترک استفاده نکنید.

خواب کافی، کاهش اضطراب، نوشیدن مایعات کافی و تغذیه مناسب سهم زیادی در کاهش ابتلا به بیماری دارد، حتما رعایت کنید. تغذیه سالم شامل استفاده از گروه‌های انواع غذایی شامل میوه و سبزیجات تازه جهت تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل عوامل میکروبی به‌خصوص کرونا ویروس داشته باشید.

از خوردن غذا در محیط‌های عمومی و همچنین خوردن غذا‌های آماده تا حد امکان اجتناب کرده و از مواد غذایی به‌صورت کاملاً پخته استفاده کنید.

ساعات کلاس و جلسات به‌صورت فشرده و کوتاه برگزار شود و مطالب به‌صورت خلاصه ارائه شود تا از طولانی شدن آن‌ها پرهیز شود. در صورت احساس بیماری به مسئولین دانشگاه اطلاع دهید و از حضور در دانشگاه خودداری کنید.

 

فاصله گذاری اجتماعی در محیط های آموزشی

با فاصله ۱.۵ متری از یکدیگر بنشینید فاصله گذاری اجتماعی را حتما رعایت کنید، کافی است دو دوست خود را باز کنید و در این اندازه با دیگران در کلاس، محیط دانشکده و پاویون قرار بگیرید.

از تجمع در اتاق کار، آبدارخانه، اتاق کپی و … اجتناب کنید.  از دست دادن و روبوسی کردن با یکدیگر پرهیز کنید.

در کلاس و پاویون، نمازخانه و کتابخانه پنجره‌ها را باز بگذارید یا از تهویه مصنوعی استفاده کنید به‌طوری‌که جریان هوا به‌خوبی در محیط برقرار باشد.

در مترو، سرویس، اتوبوس و تاکسی ماسک بزنید.

در سالم نگه‌داشتن خود، دانشگاه، خانواده و جامعه تلاش کنید. در صورت نیاز به مشاوره و صحبت با روانشناس با شماره ۴۰۳۰ تماس بگیرید. در صورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی با شماره ۱۹۰ تماس بگیرید.

 

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

×