بلاگ

کتاب طاعون، در چهارمین جلسه نقد کتاب با محوریت مدیریت بحران بررسی شد

چهارمین جلسه نقد کتاب با محوریت مدیریت بحران با مشارکت دانشجویان، اساتید و متخصصان حوزه مدیریت بحران 15 اسفند ماه 1401 برگزار شد.

کتاب طاعون اثر برجسته نویسنده برنده جایزه نوبل، آلبر کامو است که در سال ۱۹۴۷ به چاپ رسید. رمان طاعون به ماجرای همه‌گیری این بیماری در اُران الجزایر و تعطیلی شهر می‌پردازد. بیماری در طی ماه‌ها جان بسیاری را می‌گیرد؛ از هر ده نفر ساکنان شهر یکی می‌میرد (همان گونه که واقعاً در قرن نوزدهم در اُران رخ داد). در آغاز مقامات محلی تمایلی ندارند که نشانه‌های اولیه طاعون یعنی موش‌های در حال مرگ در خیابان‌ها را تأیید کنند.

این کتاب روایتگر جامعه‌ای است که طاعون‌زده می‌شود. شهر آرام و ساکتی که به ناگاه مورد هجوم موش‌های ناقل بیماری طاعون قرار می‌گیرد و رفته رفته این سیاهی روی تمام شهر سایه می‌افکند. ما در طاعون شاهدِ عینی بازخورد و واکنش‌های متفاوت هر یک از مردم شهر، نسبت به مصیبتی واحد و یکسان هستیم. کتاب رفته رفته تغییرات رفتار و احساسات و حرکت و عصیانی اجتماعی را در مقابل طاعون به تصویر می‌کشد.

درس آموخته های این کتاب توسط خانم آرزو دهقانی و دکتر زهرا اسکندری و آقای دکتر غلامرضا معصومی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و عضو بورد تخصصی سلامت در بلایا و فوریتهای وزارت بهداشت، درمان اموزش پزشکی بعنوان سوپروایزر علمی تهیه و تنظیم شده است.

 

می توانید فیلم جلسه نقد را در لینک زیر ببینید:

https://www.aparat.com/dashboard/videostat/wVonM

درس آموخته های نقد فیلم را از اینجا دانلود نمایید.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید